22. ledna 2015

Vybavení na lyže pro děti


Vítám u druhého článku z balíčku Lyžování s dětma. Pokud jste vždy měli hokej v tom, co je lyžařská výstroj a co výzbroj, tak zde malá poučka. Jako výzbroj označujeme lyže, hůlky, vázání a boty-lyžáky. Výstrojí se rozumí lyžařský obleček + doplňky (brýle, přilby). Tak teď jste chytřejší a já taky J.

Výzbroj jako první:
Lyže kupte dítěti radši kratší než delší a to i přesto, že s nimi počítáte na další sezónu. Učení na kratčích lyžích jde dětem mnohem lépe, je to jednodušší. Moc dlouhé lyže by ho mohly docela pěkně otrávit a taky by bylo brzy unavené. Při výuce dětí se totiž vychází z principů obyčejné chůze (chceš doprava – vykroč doprava) a zkuste si chodit s dlouhými prkny na nohou.  Abych to tedy zkrátila a konečně řekla ty délky, tak lyže po bradu a pro začátečníky i klidně trošku kratší.

Pokud by zde někoho zajímaly konkrétní značky, tak moc nemohu sloužit, v posledních letech to úplně nesleduji. Ale opět obecně: pokud je dítě malé a začíná, tak je to, dle mého názoru, úplně jedno. Značka je, myslím, naprosto nepodstatná. Neřešíme zde přece malé závodníky, tam je to jiná. 
Ještě ke carvingovým lyžím: dneska už se lyže-rovnoběžky (staré necarvingové lyže) moc nevidí, ale pokud jste je ve sklepě našli, tak se teď přimlouvám za děti - zase je tam schovejte (třeba jako památku). Tříletému lyžaři, který se na ně postaví 2x za sezónu by to asi mohlo být jedno, ale pokud už dítě trošku jede a začíná zatáčet, volte carvingy - půjde mu to mnohem lépe.Hůlky. U začátečníků celkem zbytečné. Nenechte si je vnutit, dokoupit můžete kdykoli. Dítě má při výuce už tak dost jiných problémů a ne aby si ještě hlídalo hůlky. Pokud chcete, aby dítě něco vepředu drželo a nedávalo ruce dozadu, můžete použít pěnovou nudli (při pádu naprosto bezpečná), pneumatiku z malého kola nebo jiný kruh (dítě ho má jako volant) nebo stačí když dítě před sebou drží větší sněhovou kouli. Ale to už se bavíme o dětech, co samy lyžují.Vázání. Troufám si tvrdit, že dneska už nepoužívá takové to nebezpečné vázání, kdy máte řemínkem spojenou nohu s lyží. Brr, při představě pádu s takovým vázáním. Dnešní vázání jsou bezpečná, ovšem je důležité mít je správně seřízená. Měli by vám je správně nastavit přímo v obchodě nebo v servise podle váhy a lyžařské zdatnosti dítěte.
Lyžařské boty neboli lyžáky. Vyberte takové, ve kterých se dítě cítí dobře. Zvlášť když se jedná o začátečníka, nepadnoucí boty by ho mohly odradit ještě dřív než tzv. vleze na lyže. Ovšem je třeba si uvědomit, že se jedná o lyžáky a ne o papuče, takže bota je tvrdá a při zapnutí nohu samozřejmě trochu sevře. Tohle je třeba dítěti říct, že takhle to má být. Tlačit by ho bota neměla velikostně (což snad ani netřeba zmiňovat), ale ani v oblasti kotníků. Je třeba přijít na to, zda ho ta bota jen pevně sevřela nebo mu někde opravdu nesedí. Vím, úkol u malých dětí dost šílený, ale vyzkoušejte více bot a uvidíte. Samozřejmě je musíte při zkoušení zapnout a zapněte je tak, aby bota byla kolem holeně pevně, místo na prst tam můžete nechat, ale celou ruku byste tam strčit neměli.  Dolní přezky jsou na vás, dítě by mělo být schopné hýbat prsty, ale jen prsty, ne celou šlapkou. Na svahu při lyžování potom zapněte stejně pevně, při pochodování a odpočinku povolte.

Moc nedoporučuju pro začátečníky závodní boty, bývají docela tvrdé, ale uznávám, že někomu (mému synovi:-) sednou.
K výstroji už jen něco málo.
Určitě investujte do lyžařské přilby. Klidně si ji jen půjčte, hodně lyžařských středisek a lyžařských škol tuto službu nabízí, ale ať ji ten malý lyžař má. Nikdy nevíte, dítě vám ujede, někdo ho může srazit nebo jen blbě spadne. O přilbě bych nespekulovala – ta má být.
Určitě taky dobré rukavice, i při lyžování na jaře, kdy bývá teplo – ruce se sedřou strašně lehce. Další věci jsou už jen na vás, vím jaké jsou vychytávky dnes a vím v čem jsem lyžovala jako malá já, takže je to, dle mého názoru, úplně jedno.

Šťastnou ruku při výběru
Žádné komentáře:

Okomentovat

Sto lidí, sto názorů.