16. února 2015

Ondrova aktovka - hodnocení

Jelikož můj malý velký mužíček, stejně jako Elsa, úspěšně zvládnul zápis a v září nastoupí do školy, rozhodla jsem se taky přispět trochu k tématu „aktovka“.
 
Aktovku jsme pořídili už na podzim a měli jsme původně v plánu dát ji synovi pod stromeček. Jenže… Jako každý rok se naše příbuzenstvo utrhlo z řetězu a kluci měli pod stromečkem přetlak dárků. Rozhodla jsem se to tedy nechat na později a den zápisu mi připadal jako vhodná příležitost.

 

Ještě před tím, než jsem aktovku začala vybírat, tak jsem u syna nenápadně sondovala, jakou by si představoval. Celkem mě překvapil, že zcela bez rozmýšlení vyjádřil požadavek, že MUSÍ MÍT OBRÁZEK VLAKU a na aktovce MUSÍ BÝT MODRÉ ZIPY. Ty zipy mě, pravda, trochu zarazily, ale s vlakem jsem tak nějak počítala. Myslela jsem si, že v dnešní době, kdy na internetu najde člověk úplně všechno, nebude nijak složité takovou aktovku najít. O to větší bylo mé překvapení, když na požadavek „aktovka s vláčkem“ nevyjela žádná přijatelná nabídka. Učinila jsem druhý pokus „aktovka s mašinkou“, taky nic. Hm, dobrá, tak do třetice jsem zkusila „aktovka s lokomotivou“ a hurá, objevila se sice jediná, ale zato naprosto dokonalá - měla krásnou lokomotivu a modré zipy! Takže jsme ji objednali.

Jedná se o aktovku českého výrobce Emipo, její oficiální název zní „školní batoh Pacific“. Tato firma nabízí celou řadu aktovek a školních batohů s prodlouženou tříletou zárukou a recenze na její výrobky jsou dobré, což mi udělalo radost. Původně jsem totiž taky, stejně jako Skyler, měla své požadavky jako nízká hmotnost, dobrá záda apod. a tak jsem ráda, že aktovka, která se Ondrovi líbí, tyto požadavky splňuje.

 

Aktovka nebo tedy batoh váží necelý kilogram, což je super, má objem 20 litrů a nosnost 6 kilo. Doufám, že více Ondra tahat nebude, i když jsem od kamarádek slyšela, že i děti v první třídě už nosí pěkné náklady. Což mě přivádí k řešení zad. Batoh má anatomicky tvarovaná záda, která jsou vyrobená z gumové pěny a potažená bavlněnou textilií. Jejich tuhost je prý nastavena tak, aby se jednak neprotláčel obsah aktovky do zad školáka a také aby tzv. seděla na zádech a držela správnou polohu páteře. Tak tomu budu věřit a můžu být v klidu, záda budou ok J.

Co se mi líbí, je, že batoh má jen jednu hlavní komoru, která je rozdělena pohyblivou přepážkou na dvě části. Už totiž vidím Ondru, jak se zmateně přehrabuje v různých kapsách a pološílený hledá sešity – takhle to tam bude mít pěkně pohromadě. Samozřejmě má pak ještě aktovka i další úložné prostory. Na obou bocích jsou našity kapsy (jedna je síťovaná, jedna s MODRÝM zipem) a další velká kapsa je na předním díle - asi na velkou svačinu (zavírá se opět MODRÝM zipem, takže nádhera J).


„Dolní část aktovky je opatřena ochrannými plastovými rohy s nožičkami, které mimo jiné umožňují dlouhodobé stání aktovky na mokré podložce.“ Tak, tuto větu jsem, přiznávám, pouze okopírovala ze stránek výrobce a jsem sama zvědavá na její uvedení do praxe. Důležitou podmínkou pro její fungování samozřejmě bude, aby se syn vůbec obtěžoval aktovku na tyto nožičky postavit. Uvidíme.

 
Co se bezpečnosti týká - přes celou šířku přední kapsy jsou našity dva bezpečnostní reflexní pásky a přes obě boční kapsy jeden. Svítí teda pěkně, což jsem si ověřila při focení se zapnutým bleskem.

 
Mrzí mě jedna věc, kterou zmiňovala ve svém článku i Skyler, a to je, že batoh nemá hrudní popruh. Ondra totiž „normálně“ nechodí, on různě pobíhá, poskakuje, kličkuje apod. a obávám se, že tohle bude dělat i s aktovkou na zádech. Myslím si, že hrudní pás by ji udržel na správném místě a ve správné pozici. Samozřejmě si ale uvědomuji i fakt, že to by si ho můj synáček musel zapínat a k tomu by zřejmě často nedocházelo, takže vlastně – proč to řeším…
Aktovka mu dobře sedí a líbí se mu, to je to nejdůležitější.
Přeji i Vám šťastnou ruku při výběru (u nás se ještě ukáže jak byla šťastná J).
Zdraví Pat


P.S. Budeme rády, když nám napíšete Vaše zkušenosti s nákupem aktovky nebo když zhodnotíte už ty nakoupené a používané.
 

2 komentáře:

  1. Zdravím, máme doma naprosto stejnou aktovku, jako jste vybrali vy - jen místo mašinky máme obrázek dinosaura :-) Aktovka slouží synovi naprosto bezvadně už 3. školní rok, až si říkám, že mi bude líto ji dát pryč, jelikož pro čtvrťáka se mi zdá už moc "dětská"... No, uvidíme. Kvalitu můžu jen pochválit - za téměř tři roky žádná závada, nic se nepárá, netrhá, neupadává, nerozlepuje... vše funguje jak má :-) Přeju hodně veselých školních zážitků s tak krásnou aktovkou na zádech :-) Hanka Děrglová

    OdpovědětVymazat
  2. Taky zdravím, to jsem moc ráda, snad bude Ondrovi taky tak dobře sloužit. Mi se líbí hodně, Ondrovi taky, i když do školy se prý vůbec netěší :-). Pěkný den.

    OdpovědětVymazat

Sto lidí, sto názorů.