23. února 2015

Tip na lyžovačku - Strednica


Přeji pěkný den, zima se pomalu poroučí a odchází někam do … pryč a nezbývá než doufat, že ta příští přijde trošku v lepší kondici. Ale přece jen, na některých místech si ještě pořád (za vydatného přispění sněžných děl) dobře zalyžujete.
O jedno takové bych se s Vámi chtěla podělit a pokud vás zaujme a stihnete tam vyrazit ještě letos, tak se tam možná potkáme. Chystáme se v březnu a doufáme, že nebudeme na sjezdovkách obdivovat sněženky a krokusy. A pokud nestiháte, tak i příští sezónu tam určitě bude pěkně.
Jedná se o Skicentrum Strednica. Ano, podle toho, že je to Strednica a ne Střednice, tak jste asi pochopili, že se jedná o lyžování na Slovensku. Areál se nachází u městečka Ždiar, které leží v nadmořské výšce 896 m.n.m., 32 kilometrů na sever od města Poprad, pod Belianskými Tatrami. V případě, že vám vyjde počasí, můžete se přímo ze sjezdovky kochat  pohledem na zasněžené štíty vrcholů Havran a Ždiarská vidla.

Vidla , Havran a dole sjezdovky.
Areál je vhodný pro rekreační lyžaře a hlavně (dle mého názoru) pro rodiny s dětmi, jejichž rodiče nemají nějaké velké sjezdařské ambice (nebo je i mají, ale jsou právě kvůli malým dětem v útlumu). Strednica není moc velká, svahy nejsou dlouhé a náročné, ale pro pohodové lyžování s rodinou úplně ideální. Ondra se tam (loni 5 let) hodně pěkně rozlyžoval. Možná i proto, že vlekaři byli moc příjemní a vyloženě vycházeli dětem vstříc – zpomalovali vlek, pomáhali nastupovat apod. Však asi víte, jak děcka mají strach z jízdy na vleku. Pokud nevíte, tak se máte J. Letos tam navíc postavili čtyřsedačku a k tomu otevřeli i novou sjezdovku – její přípravy jsme si už všimli při lyžování loni a myslím, že by mohla být hodně zajímavá. Ale to se dozvím až v tom březnu. Pokud by to někoho zajímalo, tak se neváhejte potom zeptat, ráda se podělím o dojmy.
Ondra na vleku a jinak celkem nikde nikdo.
Nám se tento areál líbí i proto, že není nijak masový a bývá zde celkem málo lidí – na vlek čekáme výjimečně. Hned nahoře je jedno velké parkoviště a jedna restaurace bufetového typu. Od restaurace, ale vlastně hned z parkoviště, vidíte celé středisko „jako na dlani“. No, nesmí být mlha, to potom uvidíte jen horní stanice dvou vleků tzv. startovací sjezdovky, kterou musíte sjet, abyste se dostali dolů do toho středového dolíku – do centra, z kterého můžete pak vyrazit na další vleky. Proto asi Strednica. Dříve dole v dolíku stávala velmi příjemná restaurace J, ale to už je pár (hodně) let.Úplně vpravo (pohled z parkoviště) je „dětská sjezdovka“, říkám jí tak, protože je hodně mírná, bývají tam dětské atrakce (boule, branky, terénní dráha,…) a taky tam jezdí hodně pomalý vlek – tam syn trénoval jízdu na vleku ve čtyřech letech. Uprostřed jsou vedle sebe dvě zásobníkové pomy – celkem rychlé. Je to sranda, můžete jet s někým vedle sebe a závodit, kdo bude první nahoře J. Tam si můžete vybrat, zda pojedete dolů po pravé nebo levé straně. A úplně vlevo je vlek - kotva, svah je trošku strmější a je otočen k severu, takže tam bývá tvrdší sníh než jinde. Z vršku této sjezdovky navíc můžete sjet traverzem k restauraci a parkovišti. Pak jsou tam ještě dva vleky u té startovací sjezdovky a nová sjezdovka se sedačkovou lanovkou, kterou zatím neznáme. Více si můžete nastudovat zde.
Restaurace a venkovní posezení.

Ve Ždiaru je spousta možností k ubytování  a kdyby vám areál Strednica přišel po jednom či více dnech moc malý, tak můžete vyrazit na lyžovačku do blízkého okolí, kde najdete několik dalších areálů, třeba Monkova Dolina nebo výborná Bachledova dolina (vřele doporučujeme). Kousek dál, je Tatranská Lomnica: bezvadné lyžování, můžete si tam dokonce zalyžovat na černé sjezdovce rovnou pod Lomnickým štítem, bývá tam ale více lidí a ceny jsou téměř dvojnásobné. Přímo ve Ždiaru je sjezdovka Strachan s večerním lyžováním, tam jsme večer vyrazili po příjezdu na rozježdění, je to sjezdovka na louce, takže žádná divočina, na celý den asi ne, pro děti ano. V Popradu je velký Aquapark. A jistě si najdete spoustu dalších atrakcí a tipů k výletům.

Mějte se pěkně a užívejte krásné zimní dny kdekoli.
Doplňující info z jara roku 2015: Sedačková lanovka a nová sjezdovka ve Strednici se povedla. Ze sedačky se pokocháte výhledem a potom vás čeká celkem slušný kopec. Kdo se chce vyhnout spodní prudší části, má možnost ji objet po velmi pohodlné, a zvlášť pro děti příjemné, lesní cestě - určitě zjistíte z infomapy ve středisku.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sto lidí, sto názorů.