7. dubna 2015

Nosní mandle - trhat či netrhat?Všimla jsem si, že je kolem mě dost maminek, které momentálně toto dilema řeší a tak jsem se rozhodla podělit se i o náš příběh, protože naše Elsa byla na trhání mandličky minulý rok.

Na ORL jsem se rozhodla vzít Elsu po tom, co jsme s manželem začali mít pocit, že na jedno ouško špatně slyší. Už dřív jsme si všimli, že mluvila jako by přes nos a v noci občas chrápala, ale hlavně dýchala spíš pusinkou než nosem. Asi rok před tím už jsme s Elsou na ORL byli, protože měla zánět středního ucha, ale paní doktorka mi vůbec nesedla, a tak jsem se rozhodla, že tentokrát půjdeme někam jinam. 

Byl nám doporučen lékař, který byl velice profesionální a hlavně byl schopný mi vše vysvětlit. Po vyšetření nám oznámil, že Elsa má nosní mandličku hodně velikou a to způsobuje, že se ji v uchu tvoří tekutina a tím pádem hůř slyší. Doporučil nám odstranění mandle a já jsem v podstatě ihned souhlasila. Tady bych asi měla podotnkout, že když nám to samé navrhla ta první paní doktorka, byla jsem proti, protože důvody, které mi uvedla mi přišly nedostačující (občasné chrápání a výsledek tympanografie B). Spíš jsem měla pocit, že moc neví, kde je vlastně problém, ale že vytržení mandle by mohlo pomoct. Vzhledem k tomu, že jsem měla poslat na operaci svou čtyřletou dceru, mi toto vysvětlení opravdu nestačilo.


Pan doktor nás po mém souhlasu rovnou objednal do nemocnice a jelikož na trhání mandlí se prý čeká dlouho, dostali jsme termín, který byl za zhruba 3 měsíce (přesně na Elsiny narozeniny). Nicméně asi za 14 dní nám volal, že se uvolnilo místo a Elsa by mohla na operaci už za 2 týdny. Hned jsem souhlasila, protože jsem chtěla, ať už to máme za sebou. Operaci dělal tentýž pan doktor. Když bylo po všem, řekl nám, že tak velkou mandli už opravdu dlouho neviděl. Operace i následný pobyt v nemocnici (jedna noc s tatínkem po boku), proběhly v pohodě a bez komplikací. (o tom třeba někdy jindy)


Od té doby nás Elsa dobře slyší, nemluví přes nos a ve spánku má zavřenou pusinku a nechrápe (na což jsem si ze začátku nemohla zvyknout, protože v pokojíčku bylo nezvyklé ticho). 
Kontrolní vyšetření na ORL po dvou měsícíh dopadlo také na jedničku.
 
A odpověď na otázku trhat či netrhat? Za sebe bych řekla trhat, ale jen pokud k tomu je opravdu pádný důvod.SkylerŽádné komentáře:

Okomentovat

Sto lidí, sto názorů.