11. května 2015

Geocaching... Co to zase je?

Ondra s keškou a veverkou

Taky chodíte lovit kešky? Pokud ano, tak určitě víte, že je to bezva zábava opravdu pro celou rodinu nebo i jen pro partu kamarádů – zatím bezdětných. A pokud jste geocaching zatím neobjevili, tak se můžete seznámit. Možná vás bude tento článek inspirovat a v krásném jarním počasí vyrazíte za poklady i vy.
Pod názvem geocaching (geokešink) se skrývá sportovně turistická aktivita, jejímž cílem je hledání cache (keš, keška = skrýš, poklad, skrytá schránka) pomocí zadaných geografických souřadnic (zeměpisná šířka a délka). A to by na vysvětlení vlastně i stačilo. Nebo ne? Dobrá tedy...


Vybavení
Z výše zmíněného plyne, že keš nenajdeme tak, že vyrazíme na slepo do lesa, budeme se dívat pod pařezy a možná budeme mít štěstí... Je třeba se na hledání trošku připravit doma a do terénu mít potom potřebné vybavení.
Z pohodlí domova doporučuju navštívit oficiální webovou stránku www.geocaching.com. Zde se můžete zaregistrovat a poté si prohlížet keše rozmístěné po celém světě. U každé keše jsou uvedeny údaje, díky kterým ji můžete najít. Na svém účtu si pak můžete své úlovky zapisovat a můžete si zde taky nechat dělat různé statistiky - například se třeba dozvíte, který den je "váš lovecký". Většina uživatelů ještě doplní k dané (nalezené) keši nějakou zajímavou  informaci nebo třeba fotografie z místa nálezu apod. Tyhle informace (kromě soukromých) jsou potom dostupné všem ostatním zaregistrovaným uživatelům. V případě, že vlastníte chytrý telefon, tak tyhle věci samozřejmě můžete dělat přímo venku - pokud se tedy připojíte k internetu.
Takhle vypadá seznam nalezených keší na www.geocaching.com (výřez)
Abyste poté mohli schránku v terénu najít, budete přinejmenším potřebovat podrobnou mapu. Je ale fakt, že hledač keší (geocacher – česky geokačer nebo jen kačer) s papírovou mapou je v dnešní době asi trošku rarita. Ovšem dá se to v případě, že nemáte přímo GPS  přijímač, či chytrý telefon s nějakou gps aplikací. Díky těmto přístrojům je hledání snadnější – dokážou totiž určit vaši přesnou polohu na Zemi a podle toho vám přímo ukážou směr a vzdálenost ke keši. Předtím samozřejmě bylo nutné zadat do GPS nebo do aplikace v telefonu hledané zeměpisné souřadnice (zjištěné například z výše uvedeného webu). 
Pokud jste na tom jako já a GPS či chytrý telefon (zatím) pořád nevlastníte, tak se té papírové mapy nebojte a nenechte se odradit – jednoznačně to budete mít dobrodružnější. Ovšem je fér napsat, že i o dost složitější. Základní schopnost orientace a čtení v mapě je nutná (buzola a znalost pojmu azimut vítána). Ale i tak se můžete zatoulat někam jinam  - papírová mapa vás totiž (narozdíl od GPS) neupozorní, že jste úplně jinde než máte být. Manžel (majitel iPhone) v tomto místě poznamenal, že s papírovou mapou by hledat kešky teda nešel. Já klidně jo, takže jak vidíte, tak i zde platí "100 lidí - 100 názorů".


Trocha statistiky
Keš
Zápis do logbooku
Slovem keš (cache) se označuje schránka, která je ukrytá v místě, na které odkazují souřadnice. Většinou jde o nějakou voděodolnou krabičku, ve které se nacházejí "věci". Jaké? To je různé a záleží na velikosti a typu kešky. Nejjednodušší je keš s pokladem  - krabička a v ní nějaké "cennosti", většinou pro děti. Proto tam nejčastěji najdete hračky z Kinder, odznáčky, nějaké kartičky, přívěsky apod. Jídlo a peníze se nedávají. Poklad z kešky si můžete vzít domů, ale pozor, musíte tam naoplátku něco dát. To je pravidlo geocachingu. Dále jsou kešky, ve kterých najdete jen zprávu (zašifrovanou) a až rozluštění zprávy vás nasměruje na místo, kde se dá najít poklad. Existují i série keší tzv. multi cache  - první nalezená vás odkáže na druhou, druhá na třetí atd. až se dostanete k finální skrýši. Typů kešek je opravdu hodně, což zjistíte sami, pokud se do toho dáte nebo si o tom jen budete číst na netu.
Velikost kešek je také různá, na některá místa se dá schovat i větší plastová krabička plná věcí, někde najdete jen malý plastový váleček (pamatujete na plastové obaly na filmy do foťáku?). Ale v každé keši by měl být tzv. logbook, což je papírek či sešitek, do kterého se zapisují úspěšní hledači (datum a jméno nebo přezdívka).
Základní popis kešky
Toť asi vše, co se týká suchých informací potřebných ke startu. Tento příspěvek slouží i jako informační teoretická příprava ke článku "Hurá za pokladem". Bude velmi brzy k přečtení na vašich oblíbených :) stránkách zde a taky zde

Pěkný den

P.S. Celkem pěkný web v češtině, kde se dají čerpat informace je zde: http://kesky.cz/zaciname-s-geocachingem/ nebo na Wikipedii.

1 komentář:

  1. To vypadá fajně. Budu to muset nastudovat, ať můžeme taky vyrazit na lov :)

    OdpovědětVymazat

Sto lidí, sto názorů.