24. května 2015

Moje děti cvičit nepotřebují...

Často dostávám otázku “Proč by měly mé děti cvičit, když žádné problémy se zády nemají a nic je nebolí?” a nebo mi někdo řekne, že “Moje děti cvičit nepotřebují”. Na to dokážu většinou odpovědět jen otázkou “VÁŽNĚ”?


Tyhle a podobné otázky mě fakt dostávají a tak abych nemusela odpovídat každému zvlášť, napíšu to sem.

Vždycky mě zaráží názor, že cvičit je třeba až tehdy, když něco bolí nebo nefunguje tak jak má. No není to na hlavu? Není lepší prevence? Mě teda dává větší smysl cvičit, dokud jsem zdravá a tělo utužovat, aby se do stavu, kdy něco bolí pokud možno vůbec nedostalo. A tak by to mělo být i u dětí. Proč čekat než mi doktor řekne, že mé dítě má vadné držení těla a mělo by tedy cvičit? 

Možná vás teď napadá, proč by vlastně to vaše dítko mělo vůbec mít něco jako je vadné držení těla. 

PROČ?

Důvodů může být bambilión - vysedává často u televize nebo počítače, nosí těžkou aktovku, dělá sport s jednostrannou zátěží (hokej, golf), neumí správně sedět na židli u stolu (hrbí se, kroutí se) a tak dále.
Ty děti zatím nic nebolí a tak nám stačí říct, ať se při tom čtení narovnají nebo ať nesedí pořád u televize a jdou se proběhnout. Ale opravdu si myslíte, že tohle stačí?

Nedávalo by větší smysl sem tam (rozuměj pravidelně několikrát za týden) si s dítětem zacvičit? 

Že nemáte čas? Opravdu? Vážně nemáte během dne 10, 20 nebo 30 minut čas věnovat se svému dítěti? Ta hromada prádla na žehlení neuteče, stejně jako to neumyté nádobí.

Je zajímavé kolik se dá najít článků, blogů, webů nebo celých kurzů, jak správně vychovávat (či nevychovávat děti), ale o tom, jak důležité je, aby děti cvičily a správně se vyvíjely po fyzické stránce, se až tak moc nemluví. 
Aby to nedopadlo tak, že nám z dětí vyroste generace skvěle vychovaných a sebevědomých třicátníků, kteří budou mít problém se ohnout. Teď samozřejmě přeháním, ale myslím, že tímhle směrem se opravdu ubíráme.

Další výborná hláška je, když mi maminka dvaceti šestileté slečny, kterou často pobolívají záda řekne, že to má holt holka po ní, že ji (tu maminku) přece záda bolí už léta a její maminku taky bolela. A hádejte co, ani jedna z nich nikdy nic na záda necvičila a vlastně necvičí ani teď, protože je pro ně jednodušší zajít si na rehabilitaci na masáž (protože ta vždycky pomůže!), případně na elektroléčbu či si lehnout do vířivky.
Argument typu, zacvič si aspoň večer (třeba u sledování seriálu či telenovely) se většinou setká s odezvou “To já už jsem moc unavená….” V překladu “radši budu sedět zalomená v sedačce než abych se protáhla a zítra si zajdu na tu masáž”.

A tady je další problém. Pokud odkládáme cvičení až na dobu, kdy nás něco bolí, vnímáme ho pak jako něco nepříjemného, něco co se musí. A stejně to cítí i děti. Jaký efekt asi tak bude mít, když dítěti řekneme, že teď musí cvičit, protože to nakázal pan doktor. Odpověď je jednoduchá - ŽÁDNÝ

A tak si říkám, proč necvičit s dětmi pravidelně už od malička, aby se pro ně cvičení stalo samozřejmostí?

Už slyším ty připomínky typu “Ale Jarmilka chodí každý týden na tanečky, tam se určitě taky cvičí….” HMM, to se Jarmilka má, že si jednou týdně trsne. Nic proti tanečkům ani jiným pohybově zaměřeným kroužkům, naopak takovým kroužkům fandím, ale fakt myslíte, že zacvičit si jednou za týden stačí? A další věc, opravdu chcete nechat někoho cizího, aby se postaral o vývoj vašeho dítěte za vás?


Nebylo by fajn, udělat si třeba každý druhý den takovou půlhodinku (nebo jen dvacetiminutovku), kterou byste strávili s Jarmilkou a společně si zacvičili? Věřte, že i vám by cvičení prospělo a udělalo dobře. A co by z toho měla Jarmilka? Radost ze stráveného času s maminkou (nebo tatínkem), vytvoření si návyku na pravidelné cvičení a jako bonus zdravá záda.

Je načase přestat hledat výmluvy, proč s dětmi necvičit a spíš hledat důvody, proč cvičit.Možná vám článek vyzní příliš neomaleně, ale jak zpívá Madonna v jedné písničce:

It might sound like I'm an unapologetic b✽
But sometime you know I gotta call it like it is

Krásný den,

Skyler


30.5.2015 Dodatek:

Wow, i když jsme chtěly tímto článkem trošku rozvířit stojaté vody, tak tolik reakcí jsme opravdu nečekaly. Děkujeme za všechny emaily a dotazy. Nejčastěji se nás ptáte, co byste tedy s dětmi měli cvičit, když nemáte žádné zkušenosti.

Máme pro vás dobrou zprávu :)

My už nějaké ty zkušenosti máme a abychom se o ně mohly podělit, daly jsme dohromady eBook, 10 cviků pro zdravá záda vašich dětí, který si můžete hned teď stáhnout zde>>Žádné komentáře:

Okomentovat

Sto lidí, sto názorů.