16. srpna 2015

Jak uchovat vzpomínky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a vy určitě máte spoustu zážitků z dalekých cest, výletů nebo z procházek. Zážitky jsou uložené ve formě vzpomínek v hlavě, některé navždy. Taky ale zřejmě máte nějaké "hmotné vzpomínky" ve formě vstupenek, letáčků, palubních lístků, zbytky náramků z hotelu, někdo vozí písek a kamínky (někdo kameny:), pohlednice, ubrousky... A kromě toho máte i spoustu fotek. Co potom ale s tím vším podniknete doma? Jak tyto poklady uchováte, abyste si i po letech mohli zavzpomínat? Je to jednoduché: tiskněte a lepte. Krabice plná vzpomínek
Hodně z nás má fotky už pouze v elektronické podobě. Což mi na jednu stranu připadá strašně smutné, protože takové prohlížení si fotek postrádá veškerou romantiku, není nad otáčení stránek a opatlavání papíru. A na straně druhé i IT odborníci hlásají, že je velmi jednoduché o fotky uložené v počítači přijít. O fotoalba přijde málokdo, tedy pokud dům či byt nepostihne nějaká katastrofa nebo pokud vám je nezapomene někdo vrátit. 
Pro ty z vás, kteří chcete začít tiskat, níže uvádím pár tipů, jak si vytvořit pěknou knihu či sešit plný vzpomínek.


FOTOALBA
Tak ty známe všichni. Fotky si vytiskneme nebo necháme někde vytisknout a pak je pouze lepíme na prázdné stránky fotoalba nebo je zakládáme do plastových obalů. Ta lepší alba nám nabízejí i možnost nějakých popisků, takže nemusíme dlouho pátrat v paměti, kde jsme to vlastně byli (to nebývá tak těžké) a v kterém roce (mnohem těžší). No, uznávám, že to není žádný megatip, ale pořád je to lepší možnost než mít některé sady fotek ztracené někde v počítači, některé v mobilu a pár dalších v počítači v práci.


PROFI FOTOKNIHY
Při výrobě fotoknihy už se můžeme trochu více vyřádit. Můžete si nechat udělat fotoknihu úplně jednoduše a nechat si na stránky pouze natiskat vybrané fotky ve stejném formátu jednu za druhou, maximálně doplněné o popisné texty. Ale taky můžeme mít ve fotoknize každou stránku úplně jinou. 
Můžete si měnit pozadí stránek, rozměry, rámečky a obálky fotek, můžete používat spoustu druhů a typů písma, můžete vytvářet koláže. Jednoduše měnit kvalitu a vzhled fotek. No, můžete opravdu s fotkami provádět téměř cokoli. Firmy nabízející fotoknihy (např. REP Tisk, Fotolab) vám zdarma umožní stáhnout si program na její výrobu, většinou i s návodem. Někdy nabízejí i školicí webináře, jak fotoknihu vytvořit.
Máme doma celkem velkou fotoknihu z loňské dovolené a přiznávám, listuji v ní často. A nejen já.


V brzké době se chystám tvořit fotoknihu další, plánuji vyzkoušet jesenickou firmu REP Tisk. Recenzi na práci s jejich programem a návody, co vše se dá s jejich fotoknihou dělat chystáme na podzim.


SCRAPBOOKING
Pokud jsem se u fotoknihy zmínila, že se můžete vyřádit, tak v porovnání se scrapbookem je to žabařina. Zde se meze vaší kreativitě opravdu nekladou. Vlastně si vytvoříte vaše vlastní, naprosto jedinečné, fotolabum. Při tvorbě stránek se používají různé druhy papírů, látky, nálepky, razítka, cokoli vás napadne. A zužitkujete i ty dovezené vzpomínky - vstupenky apod., kameny zřejmě ne. 
Je to krásný svět tvoření bez hranic. Já jsem zatím teoretik, pouhý obdivovatel scrapbooku, ale Skyler je odbornice - má několik krásných alb a chystá pro vás článek, který se bude věnovat jen a pouze scrapbookingu. Takže se určitě můžete těšit na spoustu nápadů, triků a tipů.

Toť vše a pokud se vám zdá, že jsme tentokrát moc v pohybu nebyli a už vás z toho hrbení se nad počítačem bolí záda, tak není nic jednoduššího než si chvilku zacvičit. Třeba podle našeho e-booku nebo s dětmi podle videí. To vám určitě udělá dobře :-).


Krásný zbytek prázdninŽádné komentáře:

Okomentovat

Sto lidí, sto názorů.