10. srpna 2015

S dětmi na Slovensko

Prázdniny jsou v plném proudu a my pro vás máme další tip na výlet. Tentokrát se vypravíme na Slovensko do pohádkové vesničky Habakuky a také navštívíme jednu úžasnou salaš.Habakuky se nachází v horské vesničce Donovaly severně od Bánské Bystrice. Autem se dá dojet až k Apartmánovému domu Šafrán a pak už je to pěšky jen pár kroků. Pokud jako my u sebe většinou nemáte hotovost a spoléháte na kreditní karty, tak v tomhle případě se nějakou tou hotovostí vybavte. Možná se to změnilo, ale loni se zde kartou platit nedalo a tak si můj muž seběhl sjezdovku dolů, kde byl bankomat a pak si ji vyšlápnul zpět nahoru :).
Habakuky tvoří dřevěné domečky rozmanitých tvarů, malý amfiteátr, “nákupní pasáž” a nechybí ani dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a dalšími srandami pro děti. 

Domečky jsou inspirované slovenskými pohádkami, které jsme my teda neznali, ale to vůbec ničemu nevadilo. Děti byly nadšené a po vesničce běhaly od domečku k domečku. Několikrát za den se hraje pohádka v amfiteátru. I když děti slovenštině skoro nerozuměly, na pohádku se vydržely dívat víc než půl hodiny a podle častých výbuchů smíchu se jim zjevně líbila.


směnárnaHabakuky mají i svou vlastní měnu - mince Habakuky. Ty si můžete směnit přímo ve vesničce buďto ve speciálním bankomatu nebo ve směnárně. Ta vypadá jako obrovská velryba. Za jedno euro dostanete jeden zlatý habakuk a za 0,50 euro habakuk stříbrný. Habakuky nelze měnit zpět, ale můžete si je odnést jako suvenýr.

Když jsme si vesničku dostatečně prolezli a prozkoumali, koupili jsme si za habakuk moc dobrou palačinku a nechali děti, ať se pořádně vyřádí na dětském hřišti.
Vesnička je opravdu moc pěkná a jsem si jistá, že až zas někdy pojedeme tím směrem, určitě se sem stavíme. Nejen že se zde líbilo dětem, ale nadšení jsme byli i my s mužem (tak si říkám, jestli my vlastně nejsme jen přerostlé děti…. :).

Dalším místem, které nás při naší dovolené na Slovensku nadchlo je Salaš Krajinka nedaleko Ružomberku. Za jednu dovolenou, jsme se zde stavili dvakrát :), protože po první návštěvě se prostě nejde nevrátit. Hlavním lákadlem je zde asi restaurace, kde si mimo jiné můžete dát výborné halušky. Musím přiznat, že normálně bych si v restauraci halušky nedala, ale tady by to asi byl hřích. Tak jsou dobré :).


Salaš Krajinka


Děti tento gurmánský zážitek nijak zvlášť neocenily, ale za to byly nadšené ze všeho okolo. Kromě ovcí, které se pasou hned na louce vedle, tady mezi návštěvníky v klídku procházejí prasátka, husy, poskakují králíci a v ohradě bučí kráva, mečí kozy nebo hýká osel. 
Také zde je pár dřevěných domečků. V těch si můžete nakoupit čerstvé sýry, máslo nebo brynzu a nebo si v pekárně (což je vlastně perníková chaloupka) dát nějaký voňavý koláč.


Pekárna v perníkové chaloupce

Jeníček a Mařenka byli chyceni...


Pokud sem zavítáte v zimě, můžou se děti kochat výhledem na ovečky přímo z restaurace. Ta je totiž umístěná v prostorách maštale a celá jedna stěna je prosklená.

Za zmínku také stojí výstava historických traktorů, kde je vstup zcela zdarma a děti si mohou na některé exempláře i vylézt.
V celém areálu je i několik houpaček a prolézaček, takže děti se zde opravdu nenudí. 

Krásné léto!
Žádné komentáře:

Okomentovat

Sto lidí, sto názorů.