17. září 2015

Znáte scrapbooking?

O různých možnostech uchovávání vzpomínek už psala Pat v jednom z dřívějších článků. Já osobně mám hodně ráda scrapbooking a tak bych vás s ním chtěla seznámit také.Se scrapbookingem jsem se setkala před více než deseti lety v Anglii. Kamarádka měla malé dítě a rozhodla se udělat jí trochu jiné album. Já jsem ji v té době jen zpovzdálí pozorovala, a i když se mi její výtvory líbily, nijak víc mě to nezaujalo.

To se ale změnilo, když se mi narodila první dcera. Moc ráda fotím a ještě raději fotím děti (tedy převážně ty své). A vzhledem k tomu, že už se nefotí na film (jako za starých dobrých časů :), ale digitálem, fotek je mraky. Představa, že bych všechny fotky vytiskla a naskládala do alba je zcela nereálná, protože to bychom potřebovali samostatnou knihovnu jen na alba. Navíc, prohlížet si sto téměř stejných fotek je docela otrava.

 A tak jsem začala prozkoumávat svět scrapbooku. Jak tedy vypadá takové scrapbookové album? Na první pohled vypadá jako normální fotoalbum, ale už po otevření poznáte rozdíl. Fotek je zde většinou méně a stránky jsou různě ozdobené. Často se přidávají i popisky, poznámky nebo různé hlášky.Existuje několik druhů alb, takže záleží jen na vás, jak hodně kreativní chcete být. Mé první album se skládalo z velkých kapes (30,5 x 30,5 cm), kde jsem fotky lepila na papíry a různě je dozdobovala. Momentálně ale nemám moc času na tvoření a tak jsem přešla na alba pro "Project life". Tyto alba mají kapsy s různými formáty a tak stačí fotky jen vytisknout, zasunout do kapes, přidat kartičky a je hotovo.


Project life


Ke zdobení stránek se dá použít cokoli, co vás napadne a co se vám líbí. Dnes už i u nás existuje několik obchůdků (většinou internetových), kde je možné nakoupit veškeré nezbytnosti. A věřte, že pokud se jednou do scrapování pustíte, těch nezbytností budete potřebovat stále víc a víc a scrapbooking se stane vaším koníčkem.

Mezi "nezbytnosti", které nakupuji já, patří různé nálepky, kartonové výseky, papíry různých barev a struktur, razítka (dřevěná, silikonová...), kartičky, písmenka atd. Mně se osvědčil obchůdek Pretty papers, jehož kamenná prodejna je ve Znojmě, ale velmi často brouzdám i po jejich e-shopu.

Malá část mých "nezbytností"


Scrapbooková alba se mi líbí hlavně proto, že kromě fotek, mohu přidat i různé vstupenky, lístečky a jiné maličkosti, které se k dané fotce či fotkám vztahují. Místo suchých stránek s fotkami tak vytvářím příběhy, které si chci zapamatovat.

Tvoření scrap abla může být docela pracné a hlavně časově náročné. Kromě toho, pokud nejste zrovna moc kreativní, asi vás to brzy přestane bavit. V takovém případě je skvělou volbou vytvořit si fotoknihu.

Fotokniha z výletu


Před nedávnem jsme s Pat dostaly příležitost si takovou knihu vytvořit u jesenické firmy Reptisk. Už dva roky jsem se chystala udělat dětem album z výletu v Legolandu, ale pořád se mi do toho nechtělo, protože mi bylo jasné, že to zabere hodně času. Ne s Reptiskem :). Tvorba celé fotoknihy mi zabrala jeden večer. Celý proces byl až neskutečně jednoduchý. V podstatě jsem jen stáhla fotky, naskládala do daných políček a hotovo. Za pár dní byla kniha doma.Děti jsou z knihy nadšené a velmi rády si v ní prohlížejí. Mě se na knize líbí, že se fotky v podstatě neomatlají (takže pro děti úplně ideální). Myslím, že na taková tématická alba (jako je třeba výlet nebo dovolená), je fotokniha výbornou volbou.

Jakmile Pat také vytvoří svou fotoknihu, chystá pro vás ještě podrobnější recenzi toho, jak se kniha u Reptisku tvoří.

Krásný den,

Skyler

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sto lidí, sto názorů.