4. října 2015

Fotokniha - recenze

Už jste si někdy zkoušeli vyrobit vlastní fotoknihu? Že ne? Že nevíte, kde a jak se vyrábí a co to vůbec fotokniha je? Tak odpovědi na tyhle všechny otázky byste mohli najít níže, v našem novém článku.
Jak už jsem psala ve svém článku o uchovávání vzpomínek, tak fotokniha je něco jako fotoalbum, jen si nemusíte nechat tiskat fotky zvlášť a k tomu kupovat album, do kterého je potom uložíte. Proti klasickému fotoalbu je to navíc sofistikovanější v tom, že fotky si můžete na stránku různě rozvrhnout a upravit jejich velikosti. Fotoknihu si většinou připravíte v klidu doma pomocí nějakého online nebo stáhnutého programu (záleží na vybrané firmě), potom ji odešlete (přes internet) dané firmě do výroby a za pár dní vám poštou přijde velice příjemný balíček.

Mám doma již několik fotoknih, většinou takto zaznamenávám fotky z dovolené. Poslední fotoknihu z letošní dovolené jsem se rozhodla vytvořit u firmy Reptisk a na této fotoknize bych vám chtěla přiblížit proces tvorby. Předešlé fotoknihy jsem vytvořila u jiných firem, takže si zde rovněž dovolím trošku srovnávat.


U firmy Reptisk si k výrobě fotoknihy nemusíte stahovat žádný program, knihu tvoříte online přímo na stránkách, což beru jako plus - nezahlcujete paměť počítače programy, které využijete jen jednou za čas. Pokud máte obavy, že knihu nevytvoříte najednou a práce vám zmizí jakmile stránku zavřete, nemusíte se bát. Já jsem to takto udělala dvakrát právě z tohoto důvodu, abych si nejdříve otestovala, jak to funguje. Po opětovném načtení stránky tam zůstaly fotky i rozvržení. Samozřejmě je ale lepší vytvořit knihu najednou - jistota je jistota :-).

A  tím jsme u druhého plusu - u této firmy Vám tvorba nebude trvat zase až tak dlouho. Program Reptisku na výrobu fotoknihy je totiž opravdu hodně jednoduchý. Nerozplylujete se vybíráním z nekonečného množství šablon fotek a barev pozadí. Zde máte na výběr ze dvou variant pozadí - z bílé a z černé a ze dvanácti druhů rozvržení fotek na stránce. Volit můžete ze dvou velikostí fotoknihy -  z formátu 19x19 cm a formátu 23x23 cm.

V knize si můžete nechat prázdná místa
a ta pak doplnit papírovými "suvenýry".
Zde malé odbočení: uznávám, že je na místě námitka, že takto jednoduchý program je ke škodě věci - přece jen jsme se naučili být hodně vybíraví. Proto bych každému doporučila ujasnit si ještě před tvorbou, co od své fotoknihy očekává. Pokud chcete složitou fotoknihu s různými tématy, která od sebe budou výrazně (třeba barvou či strukturou pozadí) odlišena, chcete každou fotku jinak oříznout, dávat jim různorodé rámečky, doplnit svou fotoknihu texty či doplňkovými obrázky, zprůhledňovat fotky, dát svou fotku jako pozadí a používat spoustu dalších vychytávek, není tento program pro vás - bohužel. Pokud si však chcete rychle vytvořit pěknou jednoduchou vzpomínkovou knížku a nepotřebujete k tomu tisíc vychytávek, tak je tento program přímo pro vás. Zde si právě můžu dovolit to srovnání - mám totiž knihu i od firmy, která nabízí nekonečné množství možností. Kniha je krásná, jsem s ní maximálně spokojená, ovšem strávila jsem nad ní celkem šest hodně dlouhých večerů. A rovnou přiznávám, že polovinu jejich vychytávek jsem buď vůbec neobjevila nebo jsem nepřišla na to, jak je použít. Takže dobře zvažte.


Ale zpět k Reptisku. Po načtení fotek do systému, během kterého si klidně sithnete uvařit čaj či si dát sprchu (záleží na počtu fotek:), zvolíte jednoduše možnost pokračovat. Program je navržen tak, že se vám bude snažit práci usnadnit co nejvíc a fotky vám rovnou sám nahází na jednotlivé stránky. Nevyděste se, můžete to úplně změnit - pokud vám to ovšem nevyhovuje. 
Já si chtěla fotky rozvrhnout sama, takže jsem je ze stránek všechny odstranila (ikonka podobná smetáku:). Fotky zůstaly v liště nahoře k výběru. Potom už jsem si vytvářela každou stránku zvlášť - nejdříve jsem si vybrala rozvržení, potom pozadí a pak jsem na to naházela fotky. Standardně vám program nabízí 28 stran, ale není problém si stránky přidávat. Já jich měla kolem padesáti, ale tuším, že jich můžete mít až dvě stě. Knihu jsem potom jednoduše objednala a za čtyři dny jsem ji měla doma. Mohli jsme se kochat.

Připomínky a tipy
Ačkoli se mi fotokniha hodně líbí, při její tvorbě mi pár věcí vadilo.

Název "Moje fotokniha" na čelní stránce. Vadí mi, že nejde změnit, ráda bych tam dala svůj vlastní název. Ovšem i to se dá vyřešit - viz obrázek vedle. A je možné, že jsem na tu změnu jen nepřišla.

Dále nejde změnit velikost rámečků u rozvržení fotek na stránce. Fotky v rámečcích lze zvětšovat tak, že můžete zobrazit třeba jen nějaký detail - to je super. Ale změnšovat nejdou, což chápu, je to logické, protože by nám pak v rámečku zbývalo prázdné místo, ale vadí mi, že si tedy nemůžu nějaký rámeček více rozšířit či natáhnout podle fotky. Skyler se tak třeba nevešly do obrázku nohy žirafy, ale uznávám, že si mohla vybrat  - hlava nebo nohy :-).
A do třetice - kniha by hodně navrch získala tvrdou vazbou, ta bohužel v nabídce není.

Ráda bych ale řekla, že celkově jsem spokojená a ani tyto drobné zádrhely mi nezkazily radost z tvoření a už vůbec ne potom z výsledku.


Na konec si dovolím dát ještě jeden tip: v této fotoknize je možné nechat si "prázdná místa". To znamená, že do některého rámečku žádnou fotku nedáte nebo si můžete nechat prázdnou i celou stránku. Já to tak udělala a na prázdná místa jsem potom dolepila třeba vstupenky, mapky, texty, popisky a další “papírky”, které jsme nasbírali cestou. Tím jsem svou fotoknihu trochu obohatila o scrapbookové prvky - získala tak trošku 3D rozměr :).

Tak tedy směle do toho!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sto lidí, sto názorů.