17. prosince 2015

Vánoce a hračky všude, kam se podíváš? Letos možná ne.

Včera, poté, co jsem musela potisící prokličkovat a po špičkách přehopkat mezi kolejemi, legem a kostkami, mě napadlo, jak by to bylo krásné, kdyby nám letos na Vánoce nepřibyly další žďorpy*, které ještě více zahltí už tak přeplněný dětský pokoj. Možná to máte podobně a tak pokud máte pocit, že vám pro děti ještě něco chybí a na poslední chvíli budete shánět, možná by vás mohl inspirovat níže uvedený seznam dárků, které nezaberou ani kousek místečka ve vašem bytě a navíc jsou přesně v duchu “s dětmi v pohybu”.


Kupte nebo lépe vyrobte různé poukázky na sportovní či jinou pohybou činnost, které se budete učástnit celá rodina. Uděláte něco pro sebe a navíc budete spolu. Příklady? Zde jsou.

Permanentka do bazénu
K tomu asi není co dodávat. Na bazénu se dá užít hodně zábavy a děti pak bývají pěkně a příjemně unavené, což je bonus pro rodiče :-).


Lekce lyžování v lyžařské škole
Koupit lekci si můžete celá rodina a zažít tak srandu na sněhu - dětem to jde většinou lépe než rodičům a to jak vám to nejde se jim bude velmi líbit, berme to s nadhledem :-).

Geocachingová výzva
Ať už na kešky chodíte či ne, s vaší výzvou z toho můžete udělat třeba víkendový rituál.  Každý víkend nějaká keška nebo 10 kešek za měsíc, 100 kešek za rok a podobně. O geocachingu jsem psala v minulých článcích, můžete si je přečíst zde a zde.


Dětská B7 (trochu jinak:-)
Znáte Beskydskou sedmičku? Když zadáte do Google, určitě zjistíte spoustu informací. Ale pro děti se to dá naplánovat trošku jinak - v případě Beskyd si vyberete sedm vrcholů a určíte si dobu během které je všechny zdoláte. Takhle se dá udělat Jesenická pětka, Šumavská desítka či Pražská trojka - cokoli podle vašich možností. 


Víkend či jeden den někde na horách 
V případě víkendu finančně náročnější investice, která se ale určitě vyplatí. Ovšem i jen jeden strávený společně někde v lese se počítá.


Bike či inline camp
Taky trošku větší akce. Pro děti, které mají o tyto aktivity zájem a baví je to. Vím, že například na Bílé pořádají bike campy v moc krásném prostředí, vybrat si můžete týdenní nebo víkendové. 

Poznejte okolí svého bydliště
Další rodinná výzva - během měsíce každý zjistí a najde tři zajímavá místa v blízkém okolí a vezme tam ostatní na výlet. Dospělí mají samozřejmě jiné možnosti, ale děti třeba můžou vzít rodiče na oblíbené hřiště, kam chodí se školkou nebo kde roste zvláštní strom apod. 


Výlet do termálních bazénů
Třeba taková Tatralandia nebo Bešeňová na Slovensku jsou pro rodiny s dětmi úplně super. Bohužel jsou trochu z ruky i od nás z Moravy natož z Čech. Ale všude kolem se dá najít ubytování různých typů a řeba taková Tatralandia nabízí i jiné než koupací programy. Navíc jsou tam kousek Tatry a Fatry.

Sváteční bruslení
Ze svátečního povalování rovnou na kluziště. Na většině stadiónů jsou brusle k zapůjčení pro dopělé i pro malé děti.

Rodinné orientační běhy či túry
Určíte si trasu, vezmete mapy a vyrazíte. Plánujte tak, ať vás to baví všechny.


Roční vstup do ZOO
Pokud máte v blízkosti bydliště ZOO a chodíte tam rádi, není co řešit. My v té "naší" ostravské stravíme klidně celý den a určitě se nenudíme.

Poznejte české úzkokolejky (trošku akce pro nás:)
Tip spíše na teplé letní dny. Na většině úzkokolejných tratí jezdí ve vybraných dnech staré parní mašinky, většinou otevřené - vše se dá zjistit na internetu. Ač se to možné nezdá, úzkokolejek je v ČR pořád dost.


Vaše vlastní roční výzva - navštivte místa, která vás lákají a zajímají
Každého z nas baví něco jiného - někdo má rád staré bunkry, někdo rybníky, někdo vrcholy hor a někdo staré hrady. Vyberte si každý např. tři místa, která během roku společně navštívíte. Vše napište, ať je to černé na bílém, vyvěste doma někde, kde to pořád budete mít na očích a konejte :-).

Snad vám nějaký tip pomůže a udělá radost. Věřím, že vy sami dokážete vymyslet ještě spoutu dalších nápadů. Poukázku v obálce možná ocení více starší děti, ale pokud jim to dokážeme správně podat (třeba i jen nakresleným obrázkem a vyprávěním), i ti malí se budou radovat hodně. Čtyřletý syn, když se dozví, že jedeme všichni na bazén, tak má vyloženě Vánoce a to tam jezdíme celkem pravidelně :-).

Pěkné Vánoce přeji


*žďorp - zbytečná, nepotřebná věc, která většinu času jen překáží, výraz se používá na Ostravsku

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sto lidí, sto názorů.