21. ledna 2017

Kam s dětmi na lyže 1 - Beskydy

Na letošní lyžařskou sezónu jsme se celkem hodně těšili. Ke konci loňské sezóny se totiž samostatně rozjezdil i mladší syn, a tak jsem se konečně mohla rozloučit s plužením vzad. Využíváme většinou sjezdovky v okolí, vybíráme si ty mírnější a takové, kde se máme všichni pod kontrolou. Mladší syn sice pořád jezdí se mnou nebo s manželem, ale ten starší si občas chce zajezdit sám a já ho mám ráda, i při samostatných sjezdech, na očích :-). 


Máme tak vytipovaných několik sjezdovek, kam rádi jezdíme a některé z nich níže uvádím. Ale i přesto se často ptám známých, kam jezdí oni a případně "jejich" sjezdovky zkoušíme. Možná tak najdeme nějakou, která nás vyloženě okouzlí a kterou si oblíbíme. 
Zatím máme na vlastní lyže odzkoušené tyhle:

O této sjezdovce jsme dlouho nevěděli, pro rodiče s učicími se dětmi je ale hodně příjemná, jsme rádi za objevení. Horní část je trošku prudší, ale spodní polovina je krásně mírná. Uprostřed je malý lesík, lyžaři můžou sjíždět prudší svah pod sedačkou a vedle pomy nebo můžou zvolit trošku mírnější variantu - objet lesík. Pod ním se obě trasy spojují.  
Vleky: jedna dvojsedačka uprostřed a dvě pomy na okrajích. Poma vlevo je krátká a pomalá - ideální pro první lyžařské jízdy na vleku. Poma vpravo jede rychleji a končí téměř až u výstupní stanice sedačky. Na této pomě bývá mnohem menší řada než na sedačce, ale bohužel vám tam nedovolí jet s dítětem “na koleni”, takže je vhodná už pro pokročilejší sjezdaře.
Zalidněnost: záleží na štěstí, největší návaly bývají u sedačky o víkendu mezi 10 a 13 hodinou. 
Pozitiva a bonusy: Děti do šesti let zcela zdarma. Zpestření pro starší děti - můžou projíždět lesem z jedné sjezdovky na druhou :-). Večerní lyžování, bufet, parkování u sjezdovek, lyžařská škola.

Dalo by se říci, že je to “sousedka” již zmíněné Ralíšky. Opět vhodné pro rodiny s dětmi. Hlavní sjezdovka je přehledná, nahoře příkřejší, pak následují dvě terénní vlnky a příjemný mírný dojezd k vlekům.
Vleky: celkem čtyři - dvě malé pomy u vedlejší (krátké) sjezdovky pro děti a začatečníky a dvě dlouhé pomy po stranách hlavní sjezdovky. Na všech vlecích můžou rodiče jet s dítětem na koleně.
Zalidněnost: stejně jako na Ralíšce - nejvyšší počet lidí v době mezi 11 a 13 hod. Osvědčil se nám vlek u hlavní sjezdovky vpravo (začíná kousek výše, na mapě vlek B), bývá tam o dost méně lidí. 
Pozitiva a bonusy: Večerní lyžování, bufet/restaurace, vstřícní vlekaři, lyžařská škola, skibus zdarma (v době nejvyšší zalidněnosti je třeba nechat auto na odstavném parkovišti u hlavní cesty, ke sjezdovce vás odveze a zpět zase přiveze skibus - nebojte, jezdí pořád sem a tam :-).


Když máme méně času nebo se nám nechce lyžovat dlouho, jedeme do Palkovic. Máme to z domu patnáct minut, takže občas vyrazíme i po škole a kluci si aspoň chvíli zajezdí. Sjezdovky jsou kratké, ale pro děti v pohodě. Sjezdovka vlevo je delší a v horní části pro děti celkem příkrá, staršímu synovi se i tak líbí. Ovšem většinou kluci jezdí na pravé straně. Ta je sice kraťoučká a oni pendlují nahoru a dolů, ale baví je to. Pokud nelyžujete, stačí stát dole a máte děti jako na dlani.
Vleky: jedna kotva na velké sjezdovce, poma pro pravou stranu (pomalá a vhodná pro menší děti), úplně vpravo pak lanový vlek pro úplné začatečníky - u tohoto vleku je i ideální “startovací” terén - rodiče mohou pobíhat kolem.
Zalidněnost: ač mě to překvapuje, tak vždy byla celkem nízká. U kotvy bývá občas menší řada, ale na pomě vždy jezdíme téměř bez čekání. Ale výjimky jsou samozřejmě možné :-).
Pozitiva: lyžařská škola, bufet s restaurací, večerní lyžování, velké parkoviště zdarma přímo u sjezdovky.

Bílou nemůžu vynechat, i když my tam moc často nelyžujeme. Na Bílou jezdí většina lidu z Ostravska a Frýdecko-Místecka, proto tam bývá docela dost plno. Když ale vyjedete v týdnu a brzy ráno, tak si chvíli výborně zalyžujete. Dobré prý bývá i večerní lyžování, s tím ale zkušenost nemáme. Ze sjezdovek si můžete vybírat…
Můžete jezdit na jižní straně, kde je kotva a je tam situován i areál lyžařské školy. Přišlo mi, že v týdnu tam bývá i celkem přijatelné množství lidí.
Na severní svahy vás vyveze čtyřsedačka. Sjíždět se pak dá vlevo po závodní sjezdovce, v hodně dávných dobách jsem tam dokonce pár závodů odjela :-). Anebo můžete vyzkoušet "lehčí" pravou stranu, na které je i více možností kudy dolů - sjezdovky se různě odpojují a spojují. Loni jsme tam párkrát lyžovali se starším synem, přijeli jsme brzy a hodinu jsme jezdilli jako draci.  A když bylo u sedačky už hodně plno, využívali jsme ještě chvíli vlek Javořinka "uprostřed" sjezdovek na pravé straně. Po desáte hodině už ale bylo plno i tam. Sjezdovky jsou zde krásné, ale množství lidí nás odrazuje.
Výhodou určitě je obrovské parkoviště zdarma přímo u sjezdovek, velká lyžařská škola se "zábavním" areálem a docela dost občerstvovacích možností.


Přeji pěkné rodinné chvíle na sněhu, ať lyžujete kdekoli!

P.S. Pár sjezdovek jsme s dětmi vyzkoušeli i na Slovensku, třeba Strednicu či Bachledovu dolinu. A v příštím díle se lehce podíváme i do Jeseníků.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Sto lidí, sto názorů.