6. února 2017

Kam s dětmi na lyže 2 - Hrubý Jeseník

Po Beskydech se přesuneme kousek více na sever a to do Jeseníku. V Hrubém Jeseníku je spousta krásných lyžařských areálů (Dolní Morava, Petříkov, Lipová, Ramzová) , my ale s dětmi nejvíce lyžařského času prožili v údolí Desné, proto bych ráda ve článku popsala pár tamějších sjezdovek.


Ski areál Kareš - Kouty na Desnou, Hrubý Jeseník
Kouty nad Desnou jsou dneska mezi lyžaři hodně známé díky svému poměrně novému velkému areálu. O něm ale psát nechci, osobně jsme tam totiž s dětma nelyžovali. 
Ráda bych napsala o sjezdovce, která je téměř hned vedle zmíňovaného areálu. Sjezdovka je to menší, mírná, široká, vyloženě rodinná. Velkou výhodou pro rodiče je její přehlednost (tuto důležitou vlastnost jsem popisovala v prvním díle:), takže máte děti neustále pod kontrolou. 
Sjezdovka není hned u hlavní silnice (Šumperk-Jeseník), je nutné z cesty odbočit - směrovka nechybí. Hned za mostkem je “záchytné parkoviště”, které ovšem málokdo využívá, většina lidí vyjíždí až nahoru pod sjezdovku. Pokud máte auto 4x4, tak není co řešit, jeďte :-). Vyjíždějí tam i dvoukolky, ale raději se nejdříve podívejte - hodně záleží na sněhových podmínkách.
Vleky: Celkem tři vleky (talířové), dva “velké” na levé straně sjezdovky vás vyvezou  nahoru poměrně rychle. Vlek na pravé straně, je pomalejší a vyveze vás o kousek níže. Ale přijdete tak jen o malý prudší úsek (většinou boulovatý). Malý vlek je dobrý pro menší děti a začátečníky, starší se tam můžou nudit, protože jede fakt hodně pomalu.
Zalidněnost: V pohodě :-). Během vánočních a jarních prázdnin spádových okresů se chvilku čeká, ale nebývá to žádná hrůza. V týdnu a mimo prázdniny jezdíte dokolečka bez zastavení.
Pozitiva: příjemná rodinná atmosféra, krásné okolí, bufet (i s prostorným vnitřním posezením), ze kterého vidíte na sjezdovky  - info pro rodiče :-), večerní lyžování, umělé zasněžování, výborná lyžařská škola.

Ski areál Kareš


Ski areál Penzion Oáza - Loučná nad Desnou, Hrubý Jeseník
O kousek níže  a blíže k Šumperku než Kareš, je sjezdovka Oáza. Trochu vetší areál, ale není zase tak přehledný - přes zúžení dole a terenní vlnu nahoře nevidíte celou sjezdovku, takže mám trochu problém s tím, nechat tam jezdit staršího syna samotného.
Vleky: dohromady tři vleky. Nejdelší vlek začíná u kasy a vyveze vás (kolem lyžařské školy) až k lesu, na nejvyšší bod sjezdovky. Odtud můžete přejet k dalším dvěma vlekům, jeden je přímo uprostřed sjezdovky a díky němu můžete využívat pouze mírnou horní část sjezdovky a nebo můžete zajet až “zadnímu” vleku (zespoda vlevo), zde je však pro děti už trošku náročnější terén - záleží na zdatnosti malých lyžařů.
Zalidněnost: trošku vyšší než u Kareše, ale asi taky záleží na období (víkendy, prázdniny apod.). Každopádně sjezdovka nezačíná hned u parkoviště, je třeba se přesunout kousek pěšky, dokonce do kopce :-), což některé jedince odradí, takže zase úplně narváno tam nebývá.
Pozitiva: večerní lyžování, půjčovna lyžařského vybavení, umělé zasněžování, malý bufet, široká a mírná sjezdovka v horní a střední části, lyžařská škola.

Ještě malý Ondra na Oáze v areálu lyžařské školy.


Ski areál Přemyslov - Loučná nad Desnou, Hrubý Jeseník
Tento lyžařský areál jsme vyzkoušeli jen dvakrát, ale líbil se nám. Kluci ocenili sedačkovou lanovku a poměrně dlouhou modrou sjezdovku. Vzhledem k sedačce jsme jezdili všichni dohromady, ale děti můžou jezdit samy na malinké boční sjezdovce.
Vleky: taky celkem tři. Čtyřsedačkou vyjedete nahoru a odsud můžete jet rovnou dolů pod sedačkou po červeno-černé sjezdovce (pro zdatné lyžaře) nebo se můžete vydat dolů oklikou po pohodové modré. Další dva malé vleky jsou na okraji areálu a vhodné jsou pro začínající lyžaře, terén je zde velmi mírný.
Zalidněnost: Když jsme tam byli my, tak byla velice nízká, což bylo super. Na sjezdovce jsme byli téměř sami a na vlek jsme vůbec nečekali. Ten den ale bylo docela blbé počasí (i s drobným pršením).
Pozitiva: velká parkoviště, slušné zázemí - bufet a restaurace, lyžařská škola, půjčovna vybavení, večerní lyžování - osvětlena je dlouhá mírná sjezdovka.

Ještě jednou Ski areál Kareš.


Pokud jste v údolí Desné na více dnů, byla by škoda nevyjet nahoru na Červenohorské sedlo, aspoň se podívat. Jde už o větší lyžařské středisko s hotelem, restauracemi a veškerým lyžařským zázemím. Bývá zde poměrně hodně lidí, ale můžete si vybírat z několika sjezdovek a vleků. S klukama jsem tam ještě nelyžovala, ale jezdila jsem tam učit děti cizí. Areál je rozdělen hlavní silnicí na severní a jižní svahy a bývalo celkem otravné cestu přecházet. To už je ale minulost, mezi svahy byl postaven most, takže se pohodlně přesunete. Pokud jste ubytování v Koutech a poblíž, můžete nahoru vyjet autobusem (nahoře na parkovišti bývá narváno) a dolů můžete sjet na lyžích či na bobech po krásné žluté značce. Sjezd je to fakt parádní, musí být ale dost sněhu a je třeba počítat s tím, že dole v Koutech už musíte po svých do vašeho cíle (ale můžete nechat auto na poslední autobusové zastávce před stoupáním na sedlo :-).


V Jeseníku jsme s klukama ještě lyžovali na Pradědu, ne na vrcholu :), ale pod ním,  v lyžařském areálu Figura. Pokud vám vyjde počasí (a to se stane málokdy), tak je to tam opravdu krásné. Většinou je tam ale mlha a vítr - už horské podmínky :-). S klukama se tam v brzké době nechystáme. V areálu je několik možností ubytování, jsou tam restaurace, půjčovna a vybrat si můžete z několika (slušných) sjezdovek a vleků. Mezi vleky se ale s malými dětmi (začatečníky) hůře přesouvá a komplikací může být i to, že nahoru na parkoviště se dostanete jen s povolením nebo si výjezd zaplatíte, ale jen pokud je tam volno. Jinak musíte nechat auto dole na záchytném parkovišti na Hvězdě a nahoru vyjet “natřískaným” autobusem, dolů stejně tak. My tak jako malí jezdili - nahoře bývaly často závody, s klukama ale raději zatím využiju jiné sjezdovky. Pod Pradědem v Karlově je jich opravdu hodně. Ty ale musíme teprve vyzkoušet.

Lyžování zdar!1 komentář:

  1. My jsme loni byli taky v Jeseníkách, někdy mám pocit, že spousta lidí jezdí zbytečně daleko a hledají něco co tady máme. Krásnou přírodu a zablbnout si můžeme už i v našich tuzemských areálech. Pokud člověk není vyloženě top lyžař, tak mu domácí svahy postačí. Když jsem viděla v Alpách, jak tam někteří jezdí, tak by jim ty Jeseníky vyloženě prospěly.

    My jsme byli ve skiresortu Kopřivná a bylo to super, jak pro nás pro rodiče, tak pro prcky :-)

    OdpovědětVymazat

Sto lidí, sto názorů.